Healthcare and Social Aid Program (HandSAP)

Prebiehajúce

Program

Okrem každodenného poskytovania primárnej zdravotnej starostlivosti našim pacientom v irackom Kurdistane, či už utečencom, vnútorne presídleným osobám, ale aj znevýhodneným miestnym obyvateľom, sa im prostredníctvom programu HandSAP (Program zdravotnej starostlivosti a sociálnej pomoci) snažíme zabezpečiť ich komplexné a špecifické zdravotné potreby. Teoreticky by mal byť iracký zdravotný systém bezplatný alebo aspoň cenovo dostupný a prístup k zdravotnej starostlivosti by mal byť garantovaný pre väčšinu obyvateľstva. V skutočnosti to však nefunguje. Mnohé výkony sú spoplatnené a často si ich pacienti nemôžu dovoliť. Kvalita zdravotnej starostlivosti je na nízkej úrovni, kliniky a nemocnice trpia nedostatkom vybavenia a personálu. Lieky, najmä chronické, často chýbajú a čakacie doby na vyšetrenia, lekárske zákroky či operácie sú pridlhé. Pacienti sú preto odkázaní na nákup drahých liekov v lekárňach a hradia si operácie v súkromných nemocniciach. Veľká časť z nich si to však nemôže dovoliť.

Náš HandSAP program podporuje pacientov, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť, nedostupnú na našich klinikách, ako napríklad:

  • nákladné, ťažko dostupné, či chronické lieky
  • chirurgické zákroky
  • vyšetrenia u špecialistov, laboratórne testy a zobrazovacie vyšetrenia (napr. CT, MRI, PET)
  • dopravu do zdravotníckych zariadení
  • senzorické a protetické pomôcky
  • rehabilitáciu a fyzioterapiu
  • a ďalšie

Zabezpečenie týchto potrieb môže výrazne zlepšiť kvalitu života pacienta a jeho rodiny.

Ako HandSAP funguje:

KROK 1: Pacienti s chronickými a závažnými ochoreniami sú po vyšetrení našimi lekármi zaradení do HandSAP programu.

KROK 2: Náš HandSAP tím pacienta navštívi, aby zhodnotil jeho sociálnu situáciu, a to vrátane príjmu domácnosti, rodinnej situácie a jeho zázemia.

KROK 3: Koordinátor HandSAP a tím lekárov rozhodnú o tom, ako najlepšie podporiť vybraného pacienta.

KROK 4: Tím HandSAP poskytne pacientovi dohodnutú pomoc a pravidelne ho počas niekoľkých mesiacov navštevuje.

Viac informácií:

Ak sa chcete dozvedieť viac o našej práci v HandSAP a sledovať naše výsledky, prihláste sa na odber nášho mesačného bulletinu. Zašleme vám informácie o našich pacientoch, novinky o programe a mnoho ďalšieho. Môžete si tiež pozrieť náš blog HandSAP, kde pravidelne uverejňujeme informácie o našich vybraných pacientoch, najmä tých, ktorí najviac potrebujú vašu pomoc.

Prosím podporte nás kliknutím na nasledujúci odkaz.

Všetky príspevky budú použité priamo na pomoc obetiam vojny.